About us | Overview Contact Home
Wayne High School will be honoring the parents and athletes of the Girls Golf team and the Boys and Girls Cross Country teams on Friday, August 28. Parents should be at the Wayne State College football field by 8:00 p.m. They will be introduced at half time of the game. Wayne will be hosting O’Neill.

State Wrestling Results Class B and C

Posted: 20 February, 2014

First Round

Class B


Wayne

106- Gage Schultz loss to Tyler Brandenburg of Columbus- Fall 3:54

138- Michael Cliff loss to Clay Trejo of Cozad- Fall 3:09

152- Logan Reinke loss to Jacob Pfeiffer of Holdrege- Technical Fall 16-1

182- Demetrius Alexander loss to Ben Stille of Ashland-Greenwood- Decision 9-5

195- Schuyler Schweers loss to Cooper Cogdill of Chadron- Fall 0:44

220- Kody Frahm loss to Alex Meier of Adams Central- Fall 3:20


West Point-Beemer

106- Riley Berg win over Nolan Wondercheck of Boone Central/Newman Grove- Fall 0:55

113- Joe Berg win over Joe Ritzen of Chadron- Fall 3:49

120- Hunter Schroeder win over Dawson Grell of Ashland-Greenwood- Decision 6-5

138- Jesus Cervantes loss to Dakota Hernandez of Lexington- Fall 5:33

160- Josue Osuna loss to Omar Rodriguez of Schuyler- Major Decision 10-0

182- Clint Hansen- loss to Will Nees of Syracuse- Fall 1:47

195- Kendrick Luebbert loss to Brody Cleveland of Ogallala- Fall 0:20


Class C

Laurel-Concord/Coleridge

160- Chris Heydon loss to Brad Schoch of Central City- Decision 6-3

182- Brett Haisch loss to Gage Hartline of Fort Calhoun- Major Decision 18-8

285- Ethan Hirschman loss to Zaine Gallegos of Bayard- Fall 5:14


Pierce

106- Tyler Hoffman win over Wyatt Allen of Wood River- Decision 10-6

152- Johnnie Huff loss to Rowdy Moon of Sargent/Burwell/Loup County- Fall 2:52


Stanton

195- Houston Huss win over Garrett Sterkel of Mitchell- Fall 1:56


Wakefield

113- Irvin Ramirez loss to Drew Gilliland of Mitchell- Decision 12-7

120- Nick Gonzalez win over Tyler Kocian of East Butler- Fall 3:16

170- Cody Thomas win over Dusty Shephard of Logan View- fall 4:16

182- Efren Godinez loss to Joseph Varela of David city- Fall 2:11


Wisner-Pilger

182- Michael Lierman loss to Nick Maschman of Wilber-Clatonia- Fall 1:01


Quaterfinals

Class B

West Point-Beemer

106- Riley Berg win over Tony Heng of Nebraska City- Decision 7-4

113- Joe Berg win over Jonathan Fletcher of Fairbury- Decision 3-2

120- Hunter Schroeder win over Devon Schmidt of Northwest- Decision 9-3


Class C

Pierce

106- Tyler Hofmman loss to Alex Cantral of Kearney Catholic- Decision 7-3


Stanton

195- Houston Huss win over Alexander Reimers of Aquinas Catholic- Decision 6-4


Wakefield

120- Nick Gonzalez loss to Dakota Harvey of Sargent/Burwell/Loup County- Fall 4:21

170- Cody Thomas loss to Matthew Kindler of Aquinas Catholic- Decision 10-6


Team scores after session 1

Class B

West Point-Beemer- 12th Place- 25 points

Class C

Stanton- T-26th place- 9 points

Wakefield- 32nd place 8 points

Pierce- T-40th place- 2 points



Providence Wellness
NBA Member 2015