About us | Overview Contact Home
Make sure to register your dogs and cats if you live in the City of Wayne during the month of May. Registration fees during this period will be $6.00 per dog or cat and licenses can be obtained at the Wayne Police Department. More information can be found under the Community Events tab.

State Wrestling Results From Championship Saturday

Posted: 22 February, 2014

Consolation Semifinals
Class B
West Point-Beemer
120- Hunter Schroeder win of Salem Harsh of Scotssbluff- Ultimate Tiebreaker
 
Class D
Plainview
152- Tony Steinkraus win over Noah Rutjens of Elkhorn Valley- Decision 3-0
 
Winside
106- Sean Mann win over Hadley McDaniel of Weeping Water- Decision 8-6
 
Third Place Round
Class B
West Point-Beemer
120- Hunter Schroeder earns a bronze medal with a win in Sudden Victory over Alam Alvarez of Lexington- 3-1
 
Class D
Plainview
152- Tony Steinkraus finished 4th after being defeated by Devin Dibbern of Amherst- Decision 6-1
 
Winside
106- Sean Mann finishes in 4th place after loss to Peyton Cumpston of Amherst- Fall 2:50


Finals
Class B
West Point-Beemer
106- Riley Berg was defeated in OT by Korbin Meink of Osceola- OT 7-5
         * Berg is the Class B Runner-Up

113- Joe Berg was defeated in 4 OT, or Ultimate Tie Breaker, by Jeff Heinz of Osceola- 1-0
         * Berg is the Class B Runner-Up

Class C
Stanton
195- Houston Huss was defeated by Ben Lodema of Raymond Central- Decision 4-1
         * Huss is the Class C Runner-Up


Class D
Randolph
132- Drew Loberg was defeated by Marcos Escalera of Winside- Fall 2:31
         * Loberg is the Class D Runner-Up

195- Dylan Loberg was defeated by Brett Santin of Palmer- Decision 5-3
         * Loberg is the Class D Runner-Up


Winside
132- Marcos Escalera wins over Drew Loberg of Randolph- Fall 2:31
         * Escalera is the Class D State Champion
220- Caleb Lienemann wins over Stevin Horrocks of Hay Springs- Decision 5-3
         * Lienemann is the Class D State Champion


Plainview
113- Christian Miller finishes his Freshman season at 41-0 with a win over Tyson Fate of High Plains Community- Fall 3:31
        * Miller is the Class D State Champion

120- Cole Aschoff was defeated by Bryan Wietjes of Amherst- Fall 0:57
        * Aschoff is the Class D Runner-Up

182- Tyson Bolling was defeated by Kris Rasmussen of Amherst- Decision 11-5
        * Bolling is the Class D Runner-Up


Pender
126- Mark Dunn wins his thirs straight state championship, beating Tyler Bailey of Sutton- Major Decision 9-0
        * Dunn is the Class D State Champion

138- Jacob Sebade becomes the 21st wrestler in Nebraska history to win his 4th straight state championship. Sebade defeated Logan Dibbern of Amherst- Decision 5-0
        * Sebade is the Class D State Champion

145- Benny Oliver was defeated on his quest for a third state championship by Zemua Baptista of Friend- Decision 5-1
        * Oliver is the Class D Runner-Up


Class D Team Scores

1.  Amherst  241.5
2.  Plainview  94.0
3.  Pender  82.0
4.  Winside  73.0
5.  Palmer  61.0
6.  Randolph  59.0



NBA Member 2015